Regulamin biegu

Lista uczestników biegu


Wyniki konkursu


Dyrektor Gimnazjum nr 6 w Szczecinie podaje kontakt dla absolwentów naszego gimnazjum, którzy nie otrzymali kaucji zwrotnej za wynajmowane szafki szkolne:
- kontakt telefoniczny: 536 481 241
- adres e-mail szafkizamykane@gmail.com"Za ojców groby, za Trzeci Maj,
jest takie miejsce, taki kraj (…)"


We wtorek, 26.04.2016 r. społeczność Gimnazjum nr 6 im. prof. Stefana Kownasa w Szczecinie uczciła zbliżającą się 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość zaszczycili swą obecnością nauczyciele oraz uczniowie klas szóstych zaprzyjaźnionych szkół podstawowych: SP 41, SP 54 oraz SP 68. Młodzież Gimnazjum nr 6 włożyła dużo pracy i serca w przygotowanie inscenizacji, która, łącząc świat współczesny z historią, podkreślała rangę demokratycznego państwa. Młodzi artyści zwrócili uwagę nie tylko na doniosły charakter wydarzenia, ale również na radość, która 3 maja powinna gościć w sercach wszystkich Polaków. Występ wzbogaciły pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chórku. Zaproszeni goście opuścili mury Gimnazjum nr 6, mając w sercach nie tylko powagę, uchwalonego ponad dwa wieki temu dokumentu, ale przede wszystkim radość płynącą z praw w nim ustanowionych.


Galeria

Z WIZYTĄ U PRZEDSZKOLAKÓW


27 kwietnia grupa teatralna z klasy III A wybrała się do zaprzyjaźnionego Przedszkola Publicznego nr 46. Trzecioklasiści swoim młodszym koleżankom i kolegom zaprezentowali baśniową inscenizację "Jest taki kwiat", przenosząc przedszkolną widownię do magicznego świata wróżek i królewiczów. Maluchy z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy bohaterów bajki, a na koniec nagrodziły wykonawców gromkimi brawami. Gimnazjaliści jednogłośnie stwierdzili, że występ przed tak wdzięczną publicznością sprawia prawdziwą radość i daje wiele satysfakcji.


Galeria

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI -
"WIOSNA, ACH TO TY"


Na przekór deszczowo-śnieżnej aurze 25 kwietnia 2016 roku w naszym gimnazjum odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, który nazwaliśmy "Wiosna, ach to Ty…". Wzięło w nim udział trzynaścioro uczniów. Dobór wierszy należał od recytatorów. Można było usłyszeć poezję dużego i mniejszego formatu, poważną
i wesołą - i "Rannego ptaka" Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, i "Przyjście wiosny" Jana Brzechwy,
i "Zielono mam w głowie" Kazimierza Wierzyńskiego, Leśmiana, jak anonimową poezję nie tylko internetową (można by podejrzewać - autorstwa naszych uczniów). Wysłuchaliśmy również poetyckiej interpretacji piosenki Skaldów pt. "Wiosna".
Pani wicedyrektor Ewa Niewczas powitała uczestników ciepłymi słowami, a bardzo wyrozumiałe jury
w osobach pani Joanny Pankanin, nauczyciela - bibliotekarza, oraz dwóch polonistek - pań Dominiki Kotłowskiej-Wypych i Anny Jażewicz - oceniało dobór repertuaru, dykcję i intonację oraz ogólny wyraz artystyczny. Komisja musiała podjąć niełatwą decyzję. Po burzliwych obradach przyznano trzy główne miejsca i jedno wyróżnienie. I miejsce - Karolina Łobodzińska 1B
II miejsce - Jakub Napadło 1D
III miejsce - Paula Siegieńczuk 1A
Wyróżnienie - Beniamin Nowacki 3B

Zwycięzcom gratulujemy!

Pozostaje nam jeszcze mieć nadzieję, że nasze wiersze zaczarują psotnego kwietnia- pletnia i pozwolą wiośnie pojawić się w pełnym rozkwicie.


Galeria


7 kwietnia w Teatrze Współczesnym odbyło się podsumowanie działań związanych z akcją charytatywną „Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości - Szczecińskie Szkoły Potrzebującym”. To już 15. spotkanie dyrektorów szkół, koordynatorów akcji i uczniów - samorządowców z organizatorami Iskierki Radości - dyrektorem panem Mirosławem Żylikiem oraz nauczycielami z Zespołu Szkół nr 5 koordynującymi pracę. Nie można uwierzyć, że mija już 15 lat, odkąd nasi gimnazjaliści włączyli się do akcji pomocy najuboższym. 15 lat minęło jak jeden dzień, jak chwila, w trakcie której zmieniło się życie nie tylko ludzi pokrzywdzonych przez los, ale też tych, którzy starali się poprawić ich byt. Zbiórki pieniędzy, środków czystości, środków papierniczych, zabawek … to formy pomocy naszych uczniów. Do pracy włączyli się też rodzice, wypiekając słodkie smakołyki i wspierając akcję datkami. Nasza szkoła otrzymała za swą długoletnią działalność Iskrę Octopoda 2016. To wyróżnienie, z którego jesteśmy dumni.


Dni Języków Obcych


W dniach 6 - 8 kwietnia w obchodziliśmy Dni Języków Obcych. 6 kwietnia imprezę rozpoczął konkurs języka angielskiego English Spelling Master. Miło nam było gościć przedstawicieli klas szóstych czterech szczecińskich szkół podstawowych. Uczestnicy zmagali się z literowaniem, musieli wykazać się znajomością zasad interpunkcji oraz rozszyfrowywali zapis fonetyczny. Pierwsze dwa miejsca zdobyli uczniowie SP nr 65: Paulina Delegacz oraz Bartosz Gregorowicz, trzecie miejsce wywalczyła Maja Krzemień reprezentująca OSM I st. Zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy. 7 kwietnia odbył się konkurs bajkowy dla uczniów naszego gimnazjum. Dotyczył on znajomości treści trzech bajek w języku angielskim i niemieckim: "Kot w butach", "Czerwony Kapturek" oraz "Jaś i Małgosia". Najlepszymi znawcami bajek w języku angielskim okazali się: Michał Tomaszewski z kl. I b i Sara Hiruta z kl. II a, a w języku niemieckim: Natalia Kostecka z kl. I a i Zuzanna Ramutkowska z kl. II b. 8 kwietnia przedstawienie w języku angielskim pt. "Król Artur" zwieńczyło obchody Dni Języków Obcych. Inscenizacja była elementem realizacji projektu pt.: "Wokół okrągłego stołu czyli legenda o Królu Arturze". W projekt zaangażowali się uczniowie klasy II c oraz I a. Zapraszamy do wspólnych zmagań z językiem angielskim i niemieckim w przyszłym roku szkolnym - Zespół Języków Obcych.


Galeria

Campus zawodowy


Trzecioklasiści z naszego gimnazjum, zainteresowani nauką w szkole zawodowej, 23 marca odwiedzili uczniów z Zespołu Szkół nr 3, z Zespołu Szkół nr 4, z Zespołu Szkół nr 6. Zwiedzający zaznajomili się ze wszystkimi kierunkami nauczania oferowanymi przez ww. szkoły, poznali tajniki parzenia dobrej kawy, eleganckiego nakrywania stołów, przyrządzania drinków bezalkoholowych, tworzenia potraw wielkanocnych. Zapoznali się także z zasadami dobrego żywienia. Spróbowali również swoich sił w zadaniach związanych z organizacją imprez turystycznych. Oprócz tego uczniowie mieli okazję wykonać projekt plakatu, a także elementy identyfikacyjne - znaki graficzne, logotypy. Gimnazjaliści przygotowali proces logistyczny, sporządzili dokumenty logistyczne, taryfy przewozowe i spedycyjne, prowadzili rozliczenia i rachunki ze spedytorami, klientami krajowymi i zagranicznymi. Atmosfera w szkołach, organizacja zajęć i niezwykle sympatyczni prowadzący sprawili, że gimnazjaliści wysoko ocenili zarówno pomysł, jak i realizację przedsięwzięcia.


Galeria

TURNIEJ TEATRALNY PLECIUGOMANIACY


22 marca pięcioosobowa reprezentacja naszej szkoły rozpoczęła zmagania w Turnieju Teatralnym Pleciugomaniacy. W pierwszym etapie konkursu koleżanki z klasy II a rozwiązały test wiedzy o teatrze oraz prezentowały praktyczne działania aktorskie. Dziewczyny zakwalifikowały się do następnego etapu, w którym czekają na nie kolejne zadania. Niespodzianką dla uczestników turnieju było zaproszenie na "Nocowanko w Pleciudze". Zespoły z sześciu szkół wraz z opiekunami stawiły się w szczecińskim teatrze lalek 8 kwietnia o godz. 1900. Organizatorzy przygotowali dla swoich gości wiele ciekawych atrakcji - udział w teatrzyku cieni, wykonanie własnej kukiełki, nocna wizyta w starym magazynie, a co najważniejsze możliwość wystąpienia na profesjonalnej scenie w wybranym przez siebie kostiumie. Wszyscy uczestnicy zabawy jednogłośnie stwierdzili, że była to niezapomniana nocna wizyta w teatrze.


Galeria

PRZEGLĄD TEATRALNY


19 marca szkolna grupa teatralna wzięła udział w Miejskich Prezentacjach Amatorskich Zespołów Teatralnych, które odbyły się w Zamku Książąt Pomorskich. Za udany efekt pracy zespołowej w przedstawieniu "Podróż w czasie" otrzymaliśmy wyróżnienie. Możliwość wystąpienia na scenie w przepięknej sali Bogusława dostarczyła nam wielu wrażeń. Mogliśmy również obejrzeć występy innych grup teatralnych, dzięki czemu udział w przeglądzie stał się ciekawą lekcją


Galeria

Dzień Świętego Patricka


17 marca w ramach obchodów Dnia Świętego Patricka grupa projektowa chłopców z klasy 2c przygotowała prezentację dotyczącą tego święta. Zorganizowana została również kawiarenka serwująca słodkie wypieki dziewcząt z klasy 2a oraz zielone napoje, zysk uzyskany ze sprzedaży słodkości zostanie przekazany na leczenia naszego chorego kolegi Marka.


Galeria

" Nie dajmy zginąć poległym..." -
Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Pod tym hasłem młodzież naszego gimnazjum 11 marca uczestniczyła w żywej lekcji historii przeprowadzonej przez członków Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej - Monte Cassino.
Panowie Robert Pawlak i Wojciech Prusaczyk przybliżyli problematykę podziemia niepodległościowego
i antykomunistycznego. Żołnierzy Wyklętych w czasach PRL-u nazywano "zaplutymi karłami reakcji", jednak Oni z poświęceniem walczyli w obronie wartości, jaką była Niepodległość Ojczyzny. Wielu z Nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w sowieckich więzieniach, a jeszcze inni przechodzili pokazowe procesy, których wyrok był oczywisty - kara śmierci. Ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Niezłomnych. Cześć i chwała bohaterom...


GaleriaGaleria

POMÓŻMY MARKOWIFESTIWAL NAUKOWY E(X)PLORY


Festiwal Naukowy E(x)plory to wielkie święto nauki – tej istniejącej tu i teraz oraz tej z niedalekiej przyszłości. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Szczecinie w Technoparku Pomerania.
Dzięki niemu uczniowie klas informatycznych mieli okazję zobaczyć, że nauka to piękny i prestiżowy element naszej kultury, przekonali się również, że może być wspaniałym pomysłem na życie. Cieszymy się, że mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach. Dzięki wykładowi Egzoplanety "W poszukiwaniu drugiej Ziemi” dowiedzieliśmy się, jakimi metodami posługują się naukowcy w celu znalezienia egzoplanet
i jakie są najlepsze metody potwierdzenia ich istnienia. Najbardziej ekscytujące i zapadające w pamięć było pytanie - czy znaleźliśmy już drugą Ziemię? Braliśmy także udział w wykładzie Czym pogoda może nas zaskoczyć – groźne zjawiska atmosferyczne, gdzie podczas prezentacji zaprezentowane zostały wybrane niebezpieczne zjawiska pogodowe. Poznaliśmy przyczyny ich powstania, a także zagrożenia, jakie ze sobą niosą. Kolejną atrakcją były warsztaty Ufo? Nie, to fizyka! , na których budowaliśmy tak zwane liftery, nazywane też elektrycznymi latawcami. Było to niezwykłe doświadczenie, obrazujące, jak za pomocą elektryczności można podnieść konstrukcję z patyczków, folii aluminiowej i kawałeczka drutu - sami mogliśmy zbudować wyżej wymienioną konstrukcję, co czyniło cały pokaz o wiele bardziej atrakcyjnym. Na koniec uczestniczyliśmy w prezentacji stowarzyszenia Netcamp , na której przybliżono nam druk 3D oraz inne nowinki technologiczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w Festiwalu Naukowym E(x)plory.


Galeria
POKAZY BOKSERSKIE


W dniach 26 - 28 stycznia odbyły się w naszej szkole pokazy bokserskie. Gościliśmy trenerów i zawodników klubu sportowego Skorpion Szczecin. Pokaz składał się z krótkiej rozgrzewki, następnie zawodnicy demonstrowali elementy treningu bokserskiego i fragmenty walki. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość przymierzyć rękawice, poćwiczyć razem z zawodnikami. Wszyscy zawodnicy biorący udział w pokazie są członkami kadry narodowej: Sandra Brodacka - dziewięciokrotna Mistrzyni Polski we wszystkich grupach wiekowych, wicemistrzyni Europy 2012; Patrycja Kiwak - Mistrzyni Polski Juniorek 2015, brązowa medalistka Mistrzostw Świata i Europy 2015, Mirela Balcerzak - Mistrzyni Polski kadetek 2012, srebrna medalistka Mistrzostw Polski 2014 i 2015, V msc. na Mistrzostwach Europy 2014. Olga Moczała - wicemistrz Polski 2013, 2014, 2015, brązowa medalistka Mistrzostw Świata. Kacper Harkowy - wicemistrz Polski 2013 i 2014, brązowy medalista 2015. Dominik Kociupa - brązowy medalista Mistrzostw Polski Juniorów 2015 i Oskar Bielski - ćwierćfinalista Mistrzostw Polski.
Zawodników prowadzą trenerzy: Marcin Stankiewicz i Patryk Tkaczyk


Galeria


U MAŁYCH PACJENTÓW


Jak co roku nasi gimnazjaliści odwiedzili małych pacjentów oddziałów dziecięcych szpitala przy
ul. Arkońskiej. Grupa teatralna z klasy III A przygotowała baśniową inscenizację zatytułowaną
„Jest taki kwiat”, którą zaprezentowała 28 stycznia przed najwdzięczniejszą widownią – maluchami przebywającymi w szpitalu. Przedstawienie spodobało się nie tylko dzieciom, słowa uznania wyrazili także rodzice i dziadkowie towarzyszący swoim pociechom. Na zakończenie przyszedł czas na wręczenie wykonanych przez gimnazjalistów paczek, w których znalazły się słodkie pluszaki i łakocie.


Galeria


Projekt "Zabytki techniki"


Dnia 27 stycznia w auli gimnazjum w ramach projektu edukacyjnego klas II pt. „Zabytki techniki” odbyła się dla wszystkich uczniów prelekcja prowadzona przez przedstawiciela Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie pana Jacka Kosińskiego. Wykład połączony z prezentacją multimedialna dotyczył zabytków techniki. Na spotkaniu zostały omówione zasady klasyfikowania zabytków oraz ich rodzaje. Prowadzący przypomniał uczniom o konkursie fotograficznym zorganizowanym w ramach projektu, którego opiekunkami są panie Anna Ziółkowska i Agata Ochrymiuk oraz Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie.
PRZY WIGILIJNYM STOLEJak co roku w grudniowy wieczór przy wigilijnym stole spotkali się uczniowie, absolwenci, rodzice i pracownicy Gimnazjum nr 6. Jasełka, śpiew kolęd, świąteczne życzenia, wspólna wieczerza wigilijna – to tradycje tworzące wyjątkową i niepowtarzalną atmosferę. Do tradycji w naszej szkole należy również licytacja stroików i ozdób świątecznych, z której dochód przeznaczony jest na cele charytatywne. W tym roku w szczególny sposób pragniemy pomóc naszemu koledze Markowi, wspierając go w walce z chorobą.


Galeria


DWADZIEŚCIA LAT MINĘŁO


foto Pałac Młodzieży


foto Pałac Młodzieży

15 grudnia w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu dwudziestolecia Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej. Naszej szkole przypadł w udziale zaszczyt przygotowania programu artystycznego towarzyszącego uroczystości. Zaprezentowaliśmy Żeglarski express , podczas którego wystąpiło Przedszkole Publiczne nr 27 Żagielek, Zespół Szkół nr 1 oraz Pałac Młodzieży. Gimnazjalistów reprezentowała także nasza szkoła, przedstawiając zaproszonym gościom scenkę Willkommen in Rostock, która została wysoko oceniona podczas konkursu Porty Morza Bałtyckiego zorganizowanego w ramach tegorocznych Dni Morza. Występ uświetniający tak ważną uroczystość sprawił nam wiele satysfakcji, a fakt, że bardzo spodobał się publiczności, dopełnił radości. Jubileusz stał się doskonałą okazją do wyróżnienia najaktywniejszych uczestników Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, wśród których znalazło się również nasze Szkolne Koło Edukacji Morskiej.


GaleriaSPOTKANIE Z CYFROWYMI WYNALAZCAMI


Październik i listopad dla klas informatycznych minął pod znakiem programowania. Uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję spotkać się z Cyfrowymi Wynalazcami i panem Sebastianem Szczepańskim. Podczas warsztatów poznawaliśmy tajniki programu Scratch, który zastosowaliśmy do zaprogramowania urządzeń sterujących ruchem drogowym w miastach. Od tej pory zasady działania świateł drogowych, przejazdów kolejowych czy systemów sterujących sygnalizacjami na skrzyżowaniach drogowych nie są nam obce. Warsztaty były dla nas niesamowitą przygodą, bo skomplikowane zagadnienia pokazane były w przystępny i zajmujący sposób. Mamy nadzieję, że Cyfrowi Wynalazcy nas jeszcze odwiedzą. Jesteśmy gotowi do podjęcia kolejnych wyzwań stawianych przez prowadzącego. Kto następnym razem okaże się najlepszy i najszybciej zbuduje swój program? O tym już wkrótce! Więcej o Cyfrowych Wynalazcach można znaleźć na stronie www.cyfrowiwynalazcy.pl.


Galeria


WIZYTA W TECHNOPARKU


W listopadzie klasy informatyczne miały okazję odwiedzić naszego sąsiada - Technopark Pomerania. Spotkaliśmy się z Działem IT (centrum danych) oraz Działem Rozwoju (przedsiębiorczość technologiczna). Podczas wizyty dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę zajmuje się taka instytucja. Znajdują się tu różne firmy, nie tylko duże, ale także małe i średnie. Swoją siedzibę mają tu również organizacje, które wspierają rozwój branży IT. W zakamarkach obiektu mieści się ogromna serwerownia. Dzięki Technoparkowi Pomerania branża nowoczesnych technologii ma znakomite warunki do rozwoju, a nasi uczniowie mogą poznać wiele nowinek IT. Bardzo ciekawe wykłady o infrastrukturze technicznej Technoparku przeprowadził pan Zbigniew Krupa - główny informatyk SPNT - wyjaśniając zawiłości logistyczne nowoczesnych centrów danych. Wizyta w gościnnych progach naszego sąsiada sprawiła nam wiele satysfakcji i mamy nadzieję, że będzie również źródłem inspiracji do dalszej pracy.


Galeria


Pulitzer 2015


W piątek 13 listopada odbył się finał XV edycji Pulitzera, czyli konkursu na najlepszą szkolną gazetkę organizowanego przez Kurier Szczeciński. Wzięły w nim udział redakcje ze szkół podstawowych, gimnazjów
i liceów z całego województwa zachodniopomorskiego. Oprócz wręczenia nagród zwycięzcom, organizatorzy zadbali o wszechstronny rozwój przyszłych dziennikarzy. W czasie uroczystości mieliśmy okazję zwiedzić Archiwum Państwowe wraz z pomieszczeniami, do których na co dzień mają wstęp tylko upoważnieni pracownicy. Na koniec spojrzeliśmy na Szczecin oczami przewodnika, który oprowadził wszystkich po naszym pięknym mieście, opowiadając historie związane z oglądanymi miejscami. Kiedy okazało się, że wygraliśmy w kategorii szkół gimnazjalnych, byliśmy zaskoczeni, jednak zdziwienie niemalże natychmiast przerodziło się w ogromną radość. Po raz kolejny naszemu kołu dziennikarskiemu przypadła
w udziale główna nagroda - Pulitzer.

Sandra Nowaczyk - redaktor naczelny gazety "Po dzwonku"Iskierka Radości – Szczecińskie Szkoły Potrzebującym


28 listopada w Kaskadzie odbyła się inauguracja akcji Iskierka Radości - Szczecińskie Szkoły Potrzebującym. Jak co roku uroczystość rozpoczął dyrektor Zespołu Szkół nr 5 pan Mirosław Żylik. To właśnie nauczyciele tej szkoły zapoczątkowali działania charytatywne na rzecz potrzebujących. W czasie licytacji placówki oświatowe biorące udział w akcji prezentowały talenty swoich uczniów. Nasze gimnazjum reprezentowała uczennica klasy III A Zosia Wójtowicz, w której wykonaniu zebrani mogli usłyszeć piosenkę
Moniki Lewczuk Tam, tam.


Galeria


LAUREAT WŚRÓD EKOLOGÓW


Z przyjemnością informujemy, że uczeń klasy Ib Mateusz Wyroda zajął I miejsce w wojewódzkim konkursie ekologicznym. Była to V edycja konkursu odbywającego się pod hasłem „Kto jest eko, ten zajdzie daleko.” Opiekę merytoryczną nad uczniem sprawowała nauczycielka biologii i ekologii pani Zofia Sokołowska. Serdecznie gratulujemy!


Galeria


EKOLODZY W ŚWIECIE NAUKI


22 października 2015 r. klasy ekologiczne: IIb i IIIb wraz z wychowawczyniami uczestniczyły w kolejnym spotkaniu z nauką w ramach cyklu zajęć zaplanowanych na bieżący rok szkolny. Tym razem była to lekcja laboratoryjna pt. „O dwóch takich co skroplili azot” przygotowana w szczecińskim Muzeum Narodowym.
W czasie interaktywnego spektaklu uczniowie poznali właściwości powietrza, a szczególnie jego głównego składnika – azotu. Mieli niepowtarzalną okazję przenieść się do świata skroplonych gazów, ekstremalnie niskich temperatur i poznać ich zastosowania w medycynie oraz kuchni molekularnej. Atrakcję stanowiła także możliwość bezpośredniego udziału w widowiskowych, spektakularnych eksperymentach chemicznych.


GaleriaWSPÓŁCZESNY PATRIOTYZM -
ŻYWA LEKCJA HISTORII W GIMNAZJUM NR 6


Dzień 12 listopada był zwieńczeniem obchodów Dnia Niepodległości w Gimnazjum nr 6 im. prof. Stefana Kownasa. W ciągu tygodnia na lekcjach historii młodzież miała okazję poszerzyć wiedzę na temat polskiego święta państwowego obchodzonego 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości. Tydzień patriotyzmu uświadomił wszystkim jak ważna jest ojczyzna i wolność.
Podczas zajęć przeprowadzonych w klasach pierwszych pracownicy IPN przedstawili sylwetki największych bohaterów, którzy doprowadzili do WOLNOŚCI - Józefa Piłsudskiego i Lecha Wałęsy. Dwie skrajne postacie dążące do niepodległości i suwerenności naszego kraju.
Zwieńczeniem tych radosnych obchodów była żywa lekcja historii poprowadzona przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej "Monte Cassino" (wcześniej GRH "Borujsko") ze Szczecina. Tematem prelekcji był "PATRIOTYZM dawniej i dziś". Rekonstruktorzy zestawili nasze życie codzienne z realiami wojennymi, wzbudzając w uczniach ciekawość poznania losów m.in. legendarnej Inki czy oddziałów
gen. Sosabowskiego.


Galeria


Halloween
30 października 2015 r. w naszej szkole zapachniało dynią i jabłkami. W Gimnazjum nr 6 zagościły tego dnia bardzo pozytywnie nastawione strzygi, duchy i zjawy. Uczniowie (niektórzy zapewne ze sporą pomocą rodziców :)) upiekli pyszne ciasta na szkolny kiermasz słodkości. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc w powrocie do zdrowia naszego kolegi - Marka.

Ustroiliśmy również szkołę, a raczej klasowe drzwi - na konkurs "Straszne drzwi".
Pierwsze miejsce zdobyła klasa 3B, drugie - klasa 2D, a trzecie - klasa 1C.
W konkursie na najlepsze (a może najbardziej przerażające? :D) przebranie zwyciężyli:
I miejsce ex aequo - Oliwia Dobrowolska, Magda Dobrohorska i Sara Hiruta z klasy 2A
II miejsce - Aleksandra Dobies z klasy 3D
III miejsce - Kacper Żubryk z klasy 2D.

To był miły dzień. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, a wszystkim zaangażowanym w życie naszej szkoły składamy podziękowania.


GaleriaPamiętamy o zmarłych


Przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym młodzież naszej szkoły odwiedziła Cmentarz Centralny. Uczniowie klasy 3b i 3a uporządkowali grób patrona Gimnazjum nr 6 profesora Stefana Kownasa. Gimnazjaliści z klasy teatralno-fotograficznej (3a) przygotowali do Święta Zmarłych groby szczecińskich aktorów - Jana Daszewskiego i Czesława Kurasza. Opieka nad miejscem spoczynku artystów jest jednym
z zadań realizowanych w ramach współpracy ze Związkiem Artystów Scen Polskich i szczególną lekcją pamięci o ludziach współtworzących kulturę naszego miasta.


Galeria


W Dniu Edukacji Narodowej


"Przyrzekamy systematycznie i pilnie zdobywać wiedzę …" - ślubowanie to najważniejszy moment uroczystości szkolnej z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym dniu pierwszoklasiści w obecności zaproszonych gości, rodziców, starszych koleżanek i kolegów oraz wszystkich pracowników gimnazjum stali się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej. Nie zabrakło też serdecznych życzeń składanych przez uczniów i rodziców pracownikom szkoły zarówno tym obecnym jak i emerytowanym, o których zawsze pamiętamy w dniu ich święta. Do życzeń chórek i zespół instrumentalny dołączyli swoje muzyczne dedykacje. Uroczystość dopełniło wręczenie nagród dyrektora szkoły nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi. Na zakończenie zespół teatralny występujący po raz pierwszy w nowym składzie zaprezentował przedstawienie "Podróż w czasie", które publiczność nagrodziła gromkimi brawami.


Galeria


WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

W wyniku przeprowadzonych wyborów uzupełniających do Samorządu Uczniowskiego
jego grono zostało powiększone o NATALIĘ KOŁECKĄ oraz JULIĘ UJEK.
Obie są uczennicami klasy 2a.
Serdecznie gratulujemy!
SAMORZĄD UCZNIOWSKIDZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Kobiety w świecie IT


Szkoła to nie tylko miejsce, gdzie zdobywa się wiedzę, ale także przełamuje się stereotypy. W miniony wtorek, 26 września, 26 uczennic naszego gimnazjum wzięło udział w konferencji „Kobiety w świecie IT”. Obecne na niej panelistki - graficzki, informatyczki i blogerka - przełamywały mentalne schematy, które przyznają pierwszeństwo mężczyznom w tej dziedzinie. Obecnie uległo to zmianie. Kobiety pełnią kluczowe stanowiska w firmach IT, a informatyka jest coraz chętniej wybieranym kierunkiem studiów przez młode Polki.


Galeria


LEKCJE EKOLOGII W TERENIE


W sobotę 26 września 2015 roku uczniowie klas ekologicznych naszego gimnazjum brali udział w zajęciach terenowych, które odbywały się na terenie arboretów w Glinnej i Przelewicach oraz Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry. W czasie warsztatów prowadzonych przez naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego poznaliśmy różnorodne gatunki flory zarówno rodzime jak i introdukowane, ich właściwości biologiczne i użytkowe. Konkursy wiedzy o poznanych obszarach były okazją do sprawdzenia wiadomości i rywalizacji między szkołami, zaś ognisko zorganizowane w trakcie zajęć sprzyjało integracji uczniów z różnych szkół.


Galeria


EKOLOGICZNE SPOTANIA Z NAUKĄ


23 i 24 września 2015 roku uczniowie klasy IIb i IIId brali udział w wykładach i warsztatach na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. W trakcie zajęć mieliśmy okazję poznać genetyczne podłoże dobierania się ludzi w pary. Warsztaty przeznaczone dla miłośników zwierząt, prowadzone przez doświadczonych herpetologów, dostarczyły nam wiedzy na temat budowy i zachowania się gadów egzotycznych oraz wyposażyły w umiejętności dotyczące ich hodowli w domowych warunkach.


Galeria


SZCZECIŃSKI FESTIWAL MODELARSKI „PAPRYKARZ 2015"


Ukoronowaniem całorocznej pracy uczestników warsztatów modelarskich było wystawienie prac
w konkursie podczas Szczecińskiego Festiwalu Modelarskiego "Paprykarz 2015" odbywającego się w dniach
3 - 4 października w szczecińskim Muzeum Techniki i Komunikacji. Troje uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia w swojej kategorii wiekowej (junior) otrzymując medale, dyplomy oraz modele do sklejania,
a byli to: Kacper Bloma z kl. Ia - klasa: dioramy, Kamil Szamałek z kl. IId - klasa: cywilne samochody ciężarowe i pojazdy techniczne - kategoria łączona oraz Oliwia Chmielewska z kl. IIIb - klasa: samoloty wojskowe odrzutowe skala 1/72 (junior/ senior). Nasi modelarze w podziękowaniu za udział w warsztatach
i wielogodzinną pracę nad modelami otrzymali od prowadzących upominki - modele do sklejania. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych modelarskich sukcesów.


Galeria


Wizyta w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym


W naszym gimnazjum uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności nie tylko podczas lekcji, ale także dzięki organizowanym wyjściom edukacyjnym. Tym razem gościliśmy w murach Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Każdy z uczestników mógł poczuć się jak prawdziwy naukowiec. To już kolejny raz, kiedy dołączyliśmy do pasjonatów nauki - braliśmy udział
w warsztatach, uczestniczyliśmy w wykładach, pokazach i zwiedzaliśmy laboratoria.
Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.


Galeria


WYCIECZKA STRALSUND – GREIFSWALD


Grupa naszych uczniów odwiedziła 24 września naszych zachodnich sąsiadów. Była to nagroda za zajęcie
I miejsca w konkursie „Porty Morza Bałtyckiego”, którego organizatorami byli: Urząd Miasta, Wydział Oświaty oraz Pałac Młodzieży – Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie. Chodziło o przygotowanie najatrakcyjniejszego stoiska podczas czerwcowych regat Baltic Tall Ship Regatta 2015. Uczniowie gimnazjum oraz ubiegłoroczni absolwenci uczestniczący w projekcie odwiedzili oceanarium w Stalsundzie. Mogli obejrzeć różnorodne morskie przestrzenie życiowe - począwszy od zalewu Greifswadzkiego aż po otwarty Atlantyk, Akwarium Ławicowe, Akwarium Morza Bałtyckiego, Akwarium Morza Północnego oraz szereg wystaw tematycznych. Jedna z nich, "Wszechocean", ukazywała różnorodność życia w morzu i jego oddziaływanie na otoczenie. Największą atrakcją, oprócz rekina i wspaniałych żywych okazów ryb, okazały się pingwiny skaczące na dźwięk gromkich braw do wody oraz sala Giganci Mórz, którą ogląda się na dużych leżakach, leżąc pod modelami waleni i innych morskich olbrzymów w skali 1:1. Uczniowie przechadzali się uliczkami miasta, poznając jego kulturę i bogatą historię. Kolejnym punktem na naszej trasie było równie malownicze miasto Greifswald, którego urokliwe zabytki zachwyciły wszystkich. Do domów wróciliśmy pełni wrażeń oraz z plecakami wypełnionymi żelkami i innymi niemieckimi łakociami.


Galeria

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH
Dnia 30 września w naszej szkole obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych. Uczniów i nauczycieli przywitał chór śpiewając "Odę do radości". Zgromadzeni na sali gimnastycznej wysłuchali powitań obywateli różnych krajów, uczestniczyli w konkursie literowania w języku angielskim i niemieckim, gdzie sponsorem nagród było Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne.


Biwak integracyjny klas pierwszych
Wyjazd integracyjny klas pierwszych to jedna z wielu atrakcji proponowanych naszym gimnazjalistom.
17 września nasi uczniowie pod opieką wychowawców i opiekunów wyjechało do malowniczego
i urokliwego Podgrodzia. Wyjazd był niezwykle udany, wszyscy odpoczęli i lepiej się poznali.
Galeria

Rok szkolny 2015/16 rozpoczęty.Zakończenie roku szkolnego
KOŁO TEATRALNE NA SZÓSTKĘ
26 czerwca 2015r. pożegnaliśmy najliczniejszy teatralny zespół w historii szkoły, w skład którego wchodzili przede wszystkim uczniowie klasy III A. Od początku nauki w Gimnazjum nr 6 młodzi miłośnicy Melpomeny z zapałem angażowali się we wszystkie teatralne przedsięwzięcia, tworząc oprawę artystyczną naszych imprez i uroczystości oraz reprezentując z powodzeniem szkołę w konkursach teatralnych i przeglądach. Cieszyły zdobywane nagrody, ale najwięcej satysfakcji młodym aktorom dawało sprawianie radości innym, dlatego chętnie występowali na oddziałach dziecięcych szpitali przy ul. Arkońskiej oraz Unii Lubelskiej, w Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym na Warszewie, a także w Przedszkolu Publicznym nr 46.
W roku szkolnym 2014/2015 zespół zajął I miejsce w XV Międzygimnazjalnym Festiwalu Inscenizacji i Kabaretów, a Klaudia Szyćko zdobyła nagrodę dla najlepszej aktorki. Na festiwalu zaprezentowaliśmy inscenizację "Ze szkołą przez epoki". Nasze przedstawienie zostało również wyróżnione podczas VII Przeglądu Małych Form Teatralnych KOTŁOWNIA 2015.Najlepszy port


W dniach 13 - 14 czerwca nasza szkoła wzięła udział w konkursie zorganizowanym przez Urząd Miasta, Wydział Oświaty oraz Pałac Młodzieży - Pomorskie Centrum Edukacji w Szczecinie w konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko "Porty Morza Bałtyckiego". Uczniom naszej szkoły przypadł w udziale Port Rostock. Nasze gimnazjum w ogólnej klasyfikacji okazało się bezkonkurencyjne i otrzymało I miejsce wśród szczecińskich szkół. Wygraliśmy 3 tysiące złotych. Ogromne brawa i podziękowania dla wszystkich, którzy brali udział w wydarzeniu.To już IX szkolny rajd im. prof. S. Kownasa


Już po raz dziewiąty odbył się w czerwcu w szkole rajd im. prof. S. Kownasa. W trakcie rajdu pierwszoklasiści mieli także okazję zwiedzić szczecińskie Muzeum Techniki. Była to dla uczniów okazja do dobrej kilkugodzinnej zabawy, międzyklasowej integracji oraz poszerzenia wiedzy i umiejętności w niekonwencjonalny sposób.

Ekologiczny sukces


W maju 2015 roku gościliśmy w naszej szkole laureatów konkursów przyrodniczych organizowanych przez Zarząd Wojewódzki Ligi Ochrony Przyrody. Tradycją tych konkursów jest organizacja uroczystości nagrodzenia laureatów w jednej ze zwycięskich szkół. W bieżącym roku szkolnym I miejsce w konkursie ekologicznym "Mój las" zdobył wśród uczestników spośród gimnazjów województwa zachodniopomorskiego uczeń klasy II b naszej szkoły Marek Bożylski. Opiekę merytoryczną nad Markiem sprawowała nauczycielka biologii i ekologii pani Zofia Sokołowska.
SZKOLNY DZIEŃ TEATRU


UROSZYSTOŚĆ ROZDANIA NAGRÓD W KONKURSIE FOTOGRAFICZNYM WIOSNA W OBIEKTYWIE


W środę 3 czerwca odbyła się uroczystość wręczenia nagrór laureatom konkursu fotograficznego "Wiosna w obiektywie". Nagrody wręczali: Dyrektor Gimnazjum nr 6 - Ewa Dobrzycka, Prezes Szczecińskiego Parku Naukowo - Technologicznego - Andrzej Feterowski oraz organizator konkursu Jarosław Wochowski. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wsparcie i ufundowanie nagród sponsorom: Szczecińskiemu Parkowi Naukowo - Technologicznego i Miastu Szczecin.
Nieobecnych laureatów zapraszamy po odbiór nagród w dniu 25 czerwca o godzinie 16.00 w budynku sali gimnastycznej naszego gimnazjum.