Gimnazjum nr 6 w Szczecinie.
Szczecin w legendach

W piątek 26 kwietnia 2013 roku uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami pokazali efekt pracy nad projektem "Szczecin-moja mała ojczyzna". W programie zaplanowano konkurs historyczny dotyczący wiedzy o przedwojennym i powojennym Szczecinie, a także przedstawienie "Szczecin w legendach", w którym brali udział uczniowie klasy II c, III a , II a i III b. Impreza uświetniona została występami uczennic: Natalii Grudnik, Gabrieli Niewczas oraz Dominiki Śmietany. Dziewczęta zaprezentowały dorobek twórców ziemi szczecińskiej. Na uroczystość zostali zaproszeni goście z Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie, którzy prowadzą socjologiczne badania naukowe związane z pamięcią i tożsamością mieszkańców Szczecina, prof. Izabela Skórzyńska, prof. Anna Wachowiak, prof. Kazimierz Wenta, a także pani z Biblioteki Miejskiej w Szczecinie oraz pani ze świetlicy Caritas. Zaproszenie na uroczystość przyjął również pan Bogdan Twardochleb - redaktor z "Kuriera Szczecińskiego".
Pomysł projektu gimnazjalnego powstał w momencie, gdy uczniom naszej szkoły zaproponowano udział w badaniach fokusowych związanych z tematem tożsamości mieszkańców naszego miasta. Okazało się, że młodzież nie ma szerokiej wiedzy na temat historii przedwojennego Szczecina i pochodzenia współczesnych mieszkańców tego regionu, a udział w projekcie pomógł gimnazjalistom poszerzyć wiedzę na temat ich przodków.