FESTIWAL NAUKOWY E(X)PLORY


Festiwal Naukowy E(x)plory to wielkie święto nauki – tej istniejącej tu i teraz oraz tej z niedalekiej przyszłości. To niezwykłe wydarzenie miało miejsce w Szczecinie w Technoparku Pomerania.
Dzięki niemu uczniowie klas informatycznych mieli okazję zobaczyć, że nauka to piękny i prestiżowy element naszej kultury, przekonali się również, że może być wspaniałym pomysłem na życie. Cieszymy się, że mieliśmy okazję wziąć udział w warsztatach i wykładach. Dzięki wykładowi Egzoplanety "W poszukiwaniu drugiej Ziemi” dowiedzieliśmy się, jakimi metodami posługują się naukowcy w celu znalezienia egzoplanet
i jakie są najlepsze metody potwierdzenia ich istnienia. Najbardziej ekscytujące i zapadające w pamięć było pytanie - czy znaleźliśmy już drugą Ziemię? Braliśmy także udział w wykładzie Czym pogoda może nas zaskoczyć – groźne zjawiska atmosferyczne, gdzie podczas prezentacji zaprezentowane zostały wybrane niebezpieczne zjawiska pogodowe. Poznaliśmy przyczyny ich powstania, a także zagrożenia, jakie ze sobą niosą. Kolejną atrakcją były warsztaty Ufo? Nie, to fizyka! , na których budowaliśmy tak zwane liftery, nazywane też elektrycznymi latawcami. Było to niezwykłe doświadczenie, obrazujące, jak za pomocą elektryczności można podnieść konstrukcję z patyczków, folii aluminiowej i kawałeczka drutu - sami mogliśmy zbudować wyżej wymienioną konstrukcję, co czyniło cały pokaz o wiele bardziej atrakcyjnym. Na koniec uczestniczyliśmy w prezentacji stowarzyszenia Netcamp , na której przybliżono nam druk 3D oraz inne nowinki technologiczne. Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczestnictwa w Festiwalu Naukowym E(x)plory.


Galeria